Jak wybrać architekta krajobrazu

Jak wybrać architekta krajobrazu?

Jak wybrać architekta krajobrazu
  1. Kim jest architekt krajobrazu
  2. Kompetencje architekta krajobrazu
  3. Jak wybrać architekta krajobrazu

Ogród to inwestycja na lata. Odzwierciedla Twoją wizję otoczenia domu. Podkreśla jego piękno. Sprawia, że chcesz i możesz odpoczywać w swoim własnym fragmencie świata, który został stworzony według Twoich zamierzeń. Powinien być profesjonalnie i rzetelnie zaprojektowany i dlatego tak ważnym zagadnieniem jest wybranie odpowiedniego architekta krajobrazu.

Kim jest architekt krajobrazu? Popatrzmy - wymyśliłaś własny ogród - w Twojej głowie pojawił się plan, zamysł, a może tylko mglista wizja tego, jak powinno wyglądać otoczenie Twojego domu. Czas na realizację - możesz stworzyć szkic, posłużyć się jakimś nieodpłatnym internetowym narzędziem do projektowania, albo - i to zapewne najlepsze rozwiązanie - wynająć profesjonalnego architekta krajobrazu.

Czy można stworzyć swój własny teren zielony samodzielnie? Najpewniej tak - jeśli nie brakuje Ci wiedzy o roślinach, ogrodnictwie, poprawnie postrzegasz kształty i perspektywy ... oraz masz sporo czasu. Również jeśli Twoja wizja to zaledwie kilka kwiatów otaczających główny trawnik. Natomiast jeśli chcesz aby nowo powstający ogród był stylistycznie spójny, dostosowany do otoczenia, aby rośliny komponowały się ze sobą, i były dobrane prawidłowo do warunków naturalnych - rekomenduję wynajęcie fachowca.

Architekt krajobrazu kształtuje otoczenie naszych domów, terenów miejskich, balkony, tarasy, ogrody na dachach, patia, czy nawet kompozycje w donicach. Architekt krajobrazu łączy w sobie funkcje planisty, stojącego na straży formy i stylu ogrodu i ogrodnika. Podpowiadają jakie rośliny gdzie posadzić, jakie wymagania ma dana roślina i jak ją pielęgnować.

Od architekta krajobrazu należy oczekiwać pomocy w zaplanowaniu naszego ogrodu, odświeżenia wizerunku ogrodów już istniejących oraz odpowiedzi na pytania dotyczące szeroko pojmowanego planowania przestrzeni i ogrodnictwa.

Kompetencje architekta krajobrazu powinny być bardzo szerokie. Jest to zawód cross dyscyplinarny. Wymagana jest wyobraźnia przestrzenna, dbałość o formę i kształty - co wymaga wiedzy i poczucia estetyki. Niezbędna jest wiedza o roślinach. Żeby nauczyć się które gatunki można ze sobą zestawiać, jak będą wyglądały o różnych porach roku, jak będą się rozwijały - wymagana jest wyobraźnia ale też doświadczenie.

Jak wybrać architekta krajobrazu? Po pierwsze portfolio - nic tak się nie broni jak zrealizowane projekty. Czy należy zatem odrzucić usługę osoby, która dopiero wchodzi do zawodu po studiach. Uważam, że nie. Nawet po projektach zrealizowanych czysto ćwiczebnie w trakcie fazy edukacji, można rozpoznać czy młody adept sztuki projektowania ogrodów posiada wymaganą wrażliwość estetyczną. Druga kwestia - jeśli myślisz czy zatrudnić nowicjusza - porozmawiaj z nim najpierw. Może się okazać, że jego i Twój sposób podejścia do kwestii zaprojektowania ogrodu znakomicie do siebie pasują.

Dla przykładu zachęcam do zerknięcia na projekt mojego autorstwa - przygotowany za czasów studenckich. Może mało skromnie - ale uważam że jego koncepcja sama się broni. Wizualizacje przygotowałam w tym roku.

Projekt zagospodarowania skweru "AK Ruczaj" w Warszawie

Życzę wszystkim pięknych ogrodów! Magda.

Udostępnij w social mediach:

Opublikowała Magda Siemieniecka

Magdalena Siemieniecka
Inżynier Architekt Krajobrazu - specjalizacja: projektowanie ogrodów i terenów zielonych.